Laureaci Kluczborskich Baszt 2024

  • Andrzej Buła,
  • Zbigniew Krzysztowczyk,
  • Sołectwo Bogacica,
  • Dariusz Kucharski – Burmistrz Dzierżoniowa,
  • Hubert Kalus i jego firma Usługi Transportowe,
  • Mirosław Krzyształowicz – Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach,
  • Dawid Rojowski,
  • Michał Markowicz członek Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej,
  • Justyna Łysiak,
  • Mateusz Łaciak - Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kluczborku.

Andrzej Buła

Pan Andrzej Buła przez kilkanaście lat pracował w kluczborskim ogólniaku. Od 2003 r. pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji 
w Kluczborku. W latach 2006 - 2007 był radnym sejmiku województwa opolskiego. W ławach sejmowych zasiadał w latach 2007-2013. 
12 listopada 2013 został wybrany na stanowisko Marszałka Województwa Opolskiego. Był pierwszym mieszkańcem Kluczborka wybranym na to stanowisko, podczas pełnienia swojej roli kładł szczególny nacisk na pozyskiwanie środków unijnych – w tej dziedzinie zarządzane przez niego Województwo Opolskie stało się ogólnopolskim liderem.  Funkcję Marszałka pełnił nieprzerwanie do czasu, kiedy w 2024 roku został Posłem do Parlamentu Europejskiego. Jest pierwszym przedstawicielem naszego miasta w Brukseli.

Zbigniew Krzysztowczyk

Pan Zbigniew Krzysztowczyk jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci życia sportowego w mieście. Od zawsze związany ze sportem. Przez szereg lat był Dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kluczborku. Mieszkańcom naszego miasta znany jako spiker i dyrektor Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Juniorów Młodszych po Ziemi Kluczborskiej. Był też spikerem licznych wydarzeń sportowych i kulturalnych min.: meczów siatkówki w Kluczborku czy oleskich biegów ulicznych. 

Sołectwo Bogacica

Sołectwo Bogacica przy współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i nieformalnymi grupami działającymi na terenie sołectwa, od wielu lat realizuje projekty z obszaru kultury, sportu, turystyki i dziedzictwa kulturowego. Sołectwo bierze udział w licznych lokalnych i ogólnokrajowych projektach. Prawdziwą „wisienką na torcie” było zorganizowanie w 2024 roku całorocznych obchodów „750 - lecia wsi Bogacica”, w ramach których odbyły się liczne warsztaty, wystawy oraz festyny. Społeczność Bogacicy z zapałem kultywuje lokalne tradycje, zwyczaje i dba o zachowanie dziedzictwa kulturowego. 

Dariusz Kucharski

Pan Dariusz Kucharski od 1998 r. aktywnie angażuje się w działalność społeczno-polityczną Dzierżoniowa. W toku swojej kariery pełnił funkcję radnego powiatu i wicestarosty, a od 2014 roku nieprzerwanie Burmistrza Dzierżoniowa. Od 2007 roku Kluczbork i Dzierżoniów łączą więzy partnerstwa. Od początku pełnienia funkcji burmistrza Dzierżoniowa Pan Dariusz Kucharski jest „lokomotywą” spotkań obu miast w ramach partnerstwa.

Hubert Kalus 

Pan Hubert Kalus i jego firma Usługi Transportowe. Kuniowska firma utworzona w 2008 r. świadczy usługi transportu masy bitumicznej służącej jako budulec mostów/wiaduktów. Za swoją działalność firma otrzymała w 2021 r. nagrodę branży transportowej: Orły Transportu 2021. Właściciel firmy od wielu lat wspiera sołectwo Kuniów miejscowy Ludowy Zespół Sportowy. 

Mirosław Krzyształowicz

W 2008 r. został pierwszym trenerem kobiecej drużyny piłkarskiej ULKS Bogdańczowice (trzecia drużyna kobieca na Opolszczyźnie). Od lat zaangażowany we wszelkie inicjatywy związane z pszczelarstwem min. obchodami rocznicy śmierci ks. dr. Jana Dzierżona. 

Dawid Rojowski

Od 20 lat zawodnik Kluczborskiego Klubu Karate, a od 2010 roku również czołowy zawodnik kadry narodowej, reprezentuje Polskę oraz Kluczbork na najważniejszych zawodach w kraju i za granicą. Dawid to 4 krotny medalista Mistrzostw Europy oraz 3 krotny Mistrz Świata w konkurencji kumite indywidualne, zwycięzca Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego. Do puli nagród 14 września b.r. Dawid dołożył Puchar Świata z prestiżowych zawodów: „World Kumite Cup TOP10”. 

Michał Markowicz 

Pochodzący z Kluczborka członek Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej W latach 2011-2018 pełnił funkcję komendanta Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej, a od 2023r. jest członkiem Naczelnictwa ZHR. Ale ZHR to nie wszystko. W latach 2003-2005 był przewodniczącym kluczborskiej Młodzieżowej Rady Miejskiej. Działał w wielu lokalnych stowarzyszeniach. Wspólnie z harcerzami wyjeżdżał do Brzeżan pracując przy odnowieniu grobów polskich mieszkańców dawnych kresów wschodnich. Jego pasją jest też spadochroniarstwo – od 2023 r. jest członkiem kadry narodowej Aeroklubu Polskiego i reprezentantem Polski w dyscyplinie Canopy Formation podczas 21.Mistrzostwa Świata FAI w tym roku.

Justyna Łysiak

Kluczborska siatkarka występująca na pozycji libero. Wychowanka klubu UKS Jedynka Kluczbork, gdzie pod bacznym okiem Trenera Piotra Głodzińskiego stawiała swoje pierwsze siatkarskie kroki. Zamiłowanie do siatkówki wyniosła z domu rodzinnego. Ojciec Mariusz jest Trenerem i Prezesem pierwszoligowego KKS „MICKIEWICZ” Kluczbork, mama Renata jest byłą siatkarką, a brat Michał siatkarzem kluczborskiego Mickiewicza. Justyna broni obecnie barw drużyny Grot Budowalni Łódź. Justyna wraz ze swoim aktualnym Klubem z Łodzi zdobyła brązowy medal Tauron Ligi. Bardzo dobra postawa w rozgrywkach ligowych zaowocowała w 2021 roku powołaniem do seniorskiej Reprezentacji Polski. W swoim pierwszym sezonie reprezentacyjnym w chińskim Chengdu podczas Letniej Uniwersjady zdobyła brązowy medal. W sezonie reprezentacyjnym 2024 wraz z kadrą narodową zdobyła brązowy medal Ligi Narodów.   

Ksiądz Mateusz Łaciak

Ksiądz Mateusz Łaciak pełniący od listopada 2021 r. funkcję proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kluczborku, jest organizatorem we współpracy z Centrum Kultury w Kluczborku kolejnych edycji Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Znana i ceniona jest też jego działalność na rzecz budowania więzi społecznych między mieszkańcami Kluczborka poprzez nabożeństwa ekumeniczne i wspólne festyny. Powołany na kapelana wojsk lądowych jest teraz też ogólnopolskim kapelanem WOT. Od początku służby w kluczborskiej parafii szczególną uwagę ksiądz Łaciak skupia na remoncie kościoła. Poprzez skuteczne pozyskiwanie środków finansowych troszczy się o stan architektonicznej perełki Kluczborka.